3 Haziran 2009 Çarşamba

Bin Muhteşem Güneş

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan'ın Khaled Hosseini'de yaşadığı gibi...Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı'yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini'nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden...Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar...Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem.Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla "beklenen" bir roman...

Bugüne kadar okuduğum hem konusu, hem anlatımı, kurgusu, olaylar arasındaki geçişi bakımından en güzel en etkileyici kitaplardan..'Bin Muhteşem Güneş'

Her şeye rağmen kadın olup yaşamak..Heleki yoksulluğun, savaşın, hiçe sayılan kadınlık onurunun, suskunluğun, korkunun, şiddetin ortasında sevme sevilme hatta söz hakkı olmadan Taliban rejiminin ürpertici çağ ve insanlık dışı atmosferinde yaşamaya çalışmak..kadın olmak..yinede ülkesinde bin muhteşem güneşi görmek..
Kadın olmak..zor olanı içindeki güç ile başarmaya çalışmak..

7 yorum:

Ordanburdanhayattan dedi ki...

selam, ben de yakın zamanda okudum ve dediğin gibi çok etkilendim.

Zara dedi ki...

Sevgi insanın yüreğinden çıkan sessiz çığlıklardır..Bazan bunu sevdiğimiz insanlar bile duymaz.

Sanem dedi ki...

Ben de okumamıştım. Bilgilendirici yazın için teşekkürler. Dolu dolu bir paylaşım olmuş.

Funda dedi ki...

Okumadım malesef, aslında kitap okumayı çok seviyorum ama her zaman bir bahanem oluyor nedense :(
Teşekkürler payalştığın için okumak isterdim... öpüyorum çok.

orange hero dedi ki...

Bu anlatım üzerine bugün çıkıp bu kitabı almak istedim. ki bence bunu yapabilirim de :) uzun zamandır D&R'a adımımı atmadığımı fark ettim. sürekli bir yerlerden kitap geliyor çünkü, annem sağ olsun.. annem çok okuyor da, ben de yararlanıyorum =)
Ah, bir de ben "John Hart - Deja Vu" kitabını önereyim size. okuduktan sonra siz de önerirsiniz okurlarınıza bence =) çok başarılı bi kitap olmuş diye düşündüm.. ama ben anlatımını beceremem sizin gibi : )

Son olarak, yorumunuzu gördüğümde çok sevindiğimi söylemek istedim. Cevap vermiştim ama burdan da tekrar teşekkür edeyim dedim. Sevgiler =)

Berrin dedi ki...

ayrı ayrı tesekkur ederım yorumlarınız ıcın..
velvet, kıtap onerısını dıkkate alacagım..

Anonim dedi ki...

Bu soz kitabin hangi sayfasinda acaba?